بلاگ

تعمیرات کانکس در ملک

تعمیرات کانکس در ملک سرویسی است که سازندگان کانکس به مشتریان خود می دهند. هر خریداری پس از سپری شدن پنج تا ده سال از زمان خرید کانکس احتمال دارد نیاز به تعمیر کانکس‌اش داشته باشد.

در بعضی مواقع این کار به صورت تغییرات است و نه تعمیرات، مثلا به وجود آوردن یک درب دیا پنجره در یکی از اضلاع کانکس یا ساخت سرویس و آشپزخانه درون کانکس بیشتر تعمیر کانکس است. در حالت کلی تعمیرات کانکس شامل چند مرحله اصلی است که در این مطلب با آنها آشنا می‌شوید.

 

تعمیر بدنه خارجی کانکس

یکی از مرحله‌های تعمیرات کانکس در ملک مرتبط با ترمیم بدنه خارجی کانکس است. این تعمیر بیشتر در کانکس‌های کارگاهی روی می دهد. چون انتقالات زیاد و برخورد ماشین آلات ساختمانی برخی مواقع با این کانکس ها سبب تخریب بدنه بیرونی کانکس می شود.

در این مواقع باید کانکس توسط کارشناس بازدید شود که آیا ورق بدنه کانکس نیازمند تعویض است یا تعمیر. با تعمیر می توان با اندکی صافکاری کانکس را در ملک تعمیر کرد و با رنگ آمیزی بدنه بیرونی کانکس کار را تمام کرد.

در صورتی که کانکس از مدل کانکس کامپوزیتی یا چوبی باشد شرایط اندکی فرق دارد و احتمال عوض کردن قطعات ظاهر کانکس سخت می شود چون در این مدل کیوسک ها زیبایی ظاهری حرف اول را می زند و در صورتی که بدنه خارجی صدمه ببیند ترمیم آن خیلی سخت می شود.

ولی از آنجایی که این مدل کانکس ها در محیط های کارگاهی استفاده نمی شود و بیشتر در محیط شهری کاربرد دارد امکان خرابی بدنه خیلی کم است.

تعمیرات نمای داخلی کانکس

در حالاتی که نمای داخلی کانکس نیاز به تعمیرات دارد، اول باید آسیب شناسی شده و با توجه به علت تخریب کار تعمیرات شروع شود. در حالت کلی خرابی ظاهر داخلی کانکس دو علت اصلی دارد.

اول از بین رفتن دیوار های داخلی بر اثر رطوبت، که این در کانکس هایی که دیوار پوش ام دی اف دارند بیشتر روی می دهد. در این حالت اول محل نشت آب در سقف پیدا و با ایزوگام یا چسب آبند می شود و سپس جداره های داخلی تعویض می شود.

دومین علت خرابی نمای داخلی کانکس مربوط به آتش سوزی داخل کانکس است که در این باره احتمال از بین رفتن عایق های دیواره ها هست که باید کاملا دیوار های سوخته را دوباره عایق کاری و بعد دیوار پوش را نصب کرد.

یا ممکن است تنها قسمتی از جداره های داخلی صدمه دیده باشد که این حالت تنها محل های صدمه دیده ترمیم می شود. محیط داخلی احتمال دارد صدمات دیگری هم وارد شود مثل خرابی به وسیله انسان یا ابزار آلات که کم پیش می آید.

 

تعمیرات سیستم برق کشی کانکس

تعمیرات و یا تغییرات سیستم سیم کشی نیز قسمتی از تعمیرات کانکس در ملک  است که در صورتی که کانکس دچار آتش سوزی داخلی و یا اتصال در سیم کشی شود باید سیم کشی کانکس کلا عوض شود و دوباره ساخته شود.

برخی مواقع تنها لازم است ارتقاع سیستم دوباره سیم کشی شود، مثلا در مواقعی که قرار است چند دستگاه ذخیره برق یا دستگاه هایی با توان بالا در کانکس تعبیه شوند، که در این حالت سیستم سیم کشی بهینه می شوند و یا موقعی که قرار است چند پریز در چند محل به بدنه کانکس تعبیه شود نیاز به تعمیرات سیم کشی است.

غالبا این تعمیرات چند ساعتی یا یک روز کامل زمان می برد به غیر از اینکه کانکس سیستم سیم کشی پیچیده ای داشته باشد. برای اینگونه تعمیرات احتیاجی به گروه کارشناسان فنی کانکس نیست و برقکار معمولی هم می تواند تعیمرات را انجام دهد.

 

تعمیر درب و پنجره کانکس

درب و پنجره کانکس غالبا به سختی خراب یا آسیب می بینند به غیر اینکه در مواقعی باد شدید به درب کانکس را آسیب بزند و باز و بسته شدن مختل شود یا اینکه یراق آلات و دستگیره درب و پنجره کانکس فرسوده شده و نیاز به عوض کردن داشته باشد که این تعمیرات نیز بدون نیاز به تعمیرکار حرفه ای می تواند به راحتی انجام شود.

تعمیر تخته کف و کفپوش کانکس

کف کانکس هایی که از مدل تخته ضد آب هستند احتمال خرابی کمی دارند چون در اثر برخورد آب و یا رطوبت بسیار مقاوم بوده و دچار فرسودگی نمی شوند ولی در صورتی که از مدل نئوپان و یا ام دی اف باشند احتمال خرابی آنها هست و نیاز به تعمیرات کانکس در ملک برای عوض کردن تخته کف است که توصیه می شود موقع تعویض مدل تخته ضد آب به کار برود تا دوباره دچار خرابی نشود.

کفپوش کانکس هم در اثر تردد زیاد بعد از سپری شدن چند سال در محیط های پر تردد و اداری امکان تعویض یا ترمیم دارد که درباره کانکس مسکونی به خاطر تردد اندک کفپوش کانکس تا پانزده سال بدون رنگ پریدگی و پوسیدگی کار می کند.

در مدل دیگر که کف از سرامیک است احتمال خرابی نیست به غیر از اینکه به خاطر انتقال های زیاد کف سرامیکی کانکس لق یا از جای خود بیرون بیایند و نیاز به تعمیر و نصب دوباره داشته باشند.

سوالات متداول درباره تعمیر کانکس

آیا تعمیر کانکس از نظر هزینه اقتصادی است؟

هزینه تعمیر وابسته به میزان خرابی و مکان استقرار کانکس است چون در صورتی که کانکس آسیب های کلی مانند آتش سوزی یا سقوط از کوه ببیند یا در فاصله زیادی از شهر باشد، تعمیر کانکس اقتصادی نیست و بهتر است کانکس جدیدی خریداری شود و کانکس صدمه دیده در قالب ضایعات فروخته شود.

چون قیمت حمل مصالح و فرستادن کارشناس به ملک دور افتاده هزینه بر بوده و خرید کانکس به صرفه است. ولی در صورتی که صدمه جزئی باشد مثل تعویض درب یا پنجره، دیوار پوش و کفپوش،تعمیر آن اقتصادی تر است.

چه مقدار زمان برای تعمیر نیاز است؟

این کاملا به ابعاد و میزان کاری که برای تعمیر کانکس باید انجام شود بستگی دارد و نمی توان برای آن زمان دقیقی تعیین کرد اما از دو روز تا ده روز متغییر بوده اما از همان زمان تماس اولیه شما کارشناسان ما اقدام و در مدت کمتر از 24 ساعت در محل حاضر و مقدمات را جهت انجام کار تهیه می کنند تا تعمیر در کمترین زمان ممکن انجام گیرد.

آیا تعمیر کانکس در هر شهر و استانی انجام می شود؟

بله، با ضمانت کانکس تعمیر و بهینه کردن و حتی انتقال کارگاه از شهری به شهر دیگر آسان است ولی در مواقعی که تعمیر شامل تعویض یک دستگیره درب باشد و دوره ضمانت کانکس هم به پایان برسد اقتصادی تر است که کانکس جدیدی خریداری شود.

البته در محدوده تهران تعمیرات جزئی می تواند به صرفه باشد ولی تعمیرات برای شهرهای دیگر کمی کار را سخت می کند و امان کمی وجود دارد.

آیا همه کانکس ها قابل تعمیر هستند؟

بله. همه کانکس ها قابل ترمیم و تعمیر هستند. اما احتمال دارد برخی از کانکس ها شرایط ویژه ای داشته باشند، یا اجزا و جزئیات خاصی دارا باشند که این موضوع تعمیر آنها را اندکی دشوار و زمان بر می کند ولی باز هم قابل ترمیم هستند.

آیا تعمیر کانکس را می‌توانیم خودمان انجام دهیم؟

بله. در صورتی که تعمیرات جزئی باشد به راحتی می توانید با خرید مواد و اجزای لازم تعمیرات را خودتان انجام دهید تا در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *