بلاگ

انواع کانکس کارگاهی

به کانکس های ساده ای که غالبا به عنوان محل استراحت نیروی کار یا دفترهای مستقر در پروژه های عمرانی کاربرد دارد در اصطلاح کانکس کارگاهی می گویند که از لحاظ قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه ترین مدل کانکس هستند. در این مطلب مشخصات فنی و قیمت انواع کانکس کارگاهی را با طبقه بندی آنها به مدل سبک و سنگین به اختصار توضیح داده ایم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

کانکس کارگاهی سنگین

این کانکس از مواد اولیه باکیفیت و مقاومی تولید شده که به علت استفاده از آهن آلات سنگین در تولید آن به کانکس کارگاهی سنگین خوانده می شود.

 

این کانکس ها برای کارگاه های عمرانی بلند مدت و یا پیمانکارانی که با پایان یک کار پروژه دیگری را آغاز می کنند و شروع به تجهیز کارگاه دیگری می کنند و قصد دارند یک بار برای همیشه خرید کانکس را انجام دهند و تا سالیان سال آن را استفاده کنند بهتر است. این کانکس ظاهری ساده دارد که در تولید آن مقاومت و دوام جز عوامل اصلی لحاظ شده است.

مشخصات فنی کانکس کارگاهی سنگین

 • شاسی از تیر آهن سنگین نمره ۱۶ ذوب آهن
 • اسکلت از تیرآهن سنگین در اندازه های ۴۰*۴۰ سانتیمتر با ضخامت ۲ میلیمتر که به وسیله جوش ممتد به یکدیگر متصل شده اند
 • کف کار از تخته های ضد آب با ضخامت ۱۸ میلیمتر با کفپوش پی وی سی طرح پارکت
 • پوشش خارجی بدنه و سقف از ورق فولادی گالوانیزه شده با ضخامت ۵۰% میلیمتر با رنگ الکترو استاتیک
 • دو عدد پنجره از مدل دو جداره یو پی وی سی
 • درب از نوه تک جداره آلومینیوم سنگین
 • دیوارپوش داخلی از مدل پی وی سی های روگش دار قابل شستشو با طرح های گوناگون چوب و کاغذ دیواری
 • سیستم سیم کشی برای برق و تلفن به صورت روکار با داکت های استاندارد و نصب کلید، پریز و چراغ های روشنایی داخلی و بیرونی با فیوز مینیاتوری

 

قیمت کانکس کارگاهی ۲.۴۰*۴ متر سنگین براساس مشخصات فنی بالا ۳۶.۴۰۰.۰۰۰ تومان است

قیمت کانکس کارگاهی ۲.۴۰*۶ متر سنگین براساس مشخصات فنی بالا ۴۲.۷۰۰.۰۰۰ تومان است

قیمت کانکس کارگاهی ۲.۴۰*۱۲ متر سنگین براساس مشخصات فنی بالا ۷۹.۴۳۰.۰۰۰ تومان است

 

کانکس کارگاهی سبک

در برخی مواقع برای خریدار داشتن یک کانکس موقت برای کار چند ماهه با کمترین هزینه اصلی ترین مسئله است مثلا در کارگاه های عمرانی کوچک که در مدت چند ماه یا حداکثر یک سال و نیم پروژه به پایان می رسد.

در این مواقع با پایان یافتن ساخت و ساز دیگر کمپ های اسکان نیروی کار و یا ذفترهای اداری پروژه کاربری ندارند و باید به مکان دیگری منتقل و یا به عنوان دست دوم فروخته شوند.

در چنین مواقعی برای کم کردن هزینه های اولیه تجهیز کارگاه، استفاده از کانکس کارگاهی سبک اقتصادی تر است و با توجه به اینکه در تولید آن از مواد اولیه سبکی استفاده شده ولی دست کم تا دو سال بی عیب به کارش ادامه می دهد و اگر در شرایط خوبی نگهداری شوند تا سالیان سال می توان از آنها استفاده کرد.

مشخصات فنی کانکس کارگاهی سبک

 • شاسی از تیر آهن سنگین نمره ۱۴ ذوب آهن
 • اسکلت از پروفیل در اندازه های ۴۰*۴۰ سانتیمتر با ضخامت ۱.۱۵ میلیمتر که به وسیله جوش ممتد به یکدیگر متصل شده اند
 • کف کار از تخته های نئوپان با ضخامت ۱۶ میلیمتر با کفپوش پی وی سی طرح پارکت
 • پوشش خارجی بدنه و سقف از ورق فولادی گالوانیزه شده با ضخامت ۳۰% میلیمتر با رنگ الکترو استاتیک
 • دو عدد پنجره از مدل تک جداره آلومینیومی بصورت کشویی
 • درب از مدل تک جداره آلومینیوم
 • دیوارپوش داخلی از مدل پی وی سی های قابل شستشوی سفید
 • سیستم سیم کشی برای برق و تلفن بصورت روکار با داکت های استاندارد و نصب کلید، پریز و چراغ های روشنایی داخلی و بیرونی با فیوز مینیاتوری

 

قیمت کانکس کارگاهی ۲.۴۰*۴ متر سبک براساس مشخصات فنی فوق ۱۸.۶۰۰.۰۰۰ تومان است

قیمت کانکس کارگاهی ۲.۴۰*۶ متر سبک براساس مشخصات فنی فوق ۲۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان است

قیمت کانکس کارگاهی ۲.۴۰*۱۲ متر سبک براساس مشخصات فنی فوق ۴۶.۸۶۰.۰۰۰ تومان است

 کانکس کارگاهی ساندویچ پانل

در مواقعی که کارگاه ها در نواحی بسیار سرد یا بسیار گرمی دایر می شوند از مدل کانکس کارگاهی استفاده می کنند که جداره خارجی آن مثل یخچال است و در دیواره های آن عایق پلی اورتان به کار رفته است.

این کانکس دارای طول عمر خیلی زیاد و پایین ترین میزان تبادل حرارتی دارد که گرمای محیط خارجی یا سرما اصلا به درون آن نفوذ نمی کند. مواد اولیه اصلی این کانکس از ساندویچ پانل تشکیل شده و در حالت پیشفرض با ضخامت دیواره و سقف ۴ سانتیمتری تولید می شوند ولی در شرایط خیلی سخت می توان از ضخامت های ۶ و ۸ سانتیمتر برای عایق بندی زیاد هم استفاده کرد.

مشخصات فنی کانکس کارگاهی ساندویچ پانل

 • شاسی از تیر آهن سنگین نمره ۱۶ ذوب آهن به صورت دورکلاف
 • اسکلت از پروفیل و ناودانی در اندازه های ۴۰*۴۰ سانتیمتر با ضخامت ۲ میلیمتر که به وسیله جوش ممتد به یکدیگر وصل شده اند
 • کف کار از تخته های ضد آب با ضخامت ۱۶ میلیمتر با کفپوش پی وی سی پشت نمد طرح پارکت
 • پوشش خارجی بدنه و سقف از ساندویچ پانل با ضخامت ۴ سانتیمتر با عایق پلی اورتان دانسیته ۴۰ بصورت تزریق
 • دو عدد پنجره از دوجداره پی وی سی
 • درب از مدل پی وی سی
 • دیوارپوش داخلی از مدل پی وی سی های قابل شستشوی روکش دار
 • سیستم سیم کشی برای برق و تلفن بصورت روکار با داکت های استاندارد و نصب کلید ،پریز و چراغ های روشنایی داخلی و بیرونی با فیوز مینیاتوری

قیمت کانکس کارگاهی ساندویچ پانل در اندازه های ۲.۴۰*۴ متر براساس مشخصات فنی بالا ۵۴.۴۰۰.۰۰۰ تومان است

قیمت کانکس کارگاهی ساندویچ پانل در اندازه های ۲.۴۰*۶ متر براساس مشخصات فنی بالا ۸۳.۶۰۰.۰۰۰ تومان است

قیمت کانکس کارگاهی ساندویچ پانل در اندازه های ۲.۴۰*۱۲ متر براساس مشخصات فنی بالا ۱۵۸.۴۵۰.۰۰۰ تومان است

 

کانکس کارگاهی دست دوم

در برخی مواقع با پایان یافتن پروژه عمرانی کانکس هایی که از اول برای تجهیز کارگاه خریداری شده بودند باید به مکان دیگری برده و یا به عنوان دست دوم فروخته شوند.

برخی از خریدارها هم برای کم کردن هزینه های اولیه در همان اول کار به دنبال خرید کانکس کارگاهی دست دوم هستند که این کار منجر به ایجاد بازار خرید و فروش کانکس دست دوم در میان خریدارها و مصرف کننده های کانکس های پیش تولیدی می شود.

تولید کنندگان این کانکس ها هم غالبا کانکس های تولیدی خود را از خریداران پس از استفاده خریداری می کنند و برای فروش دوباره با نام دست دوم به بازار عرضه می کنند. در این حالت قسمتی از هزینه های اولیه ای که خریدار برای خرید این کانکس ها پرداخت کرده به او برمی گردد.

قیمت کانکس کارگاهی دست دوم

درصد کم شدن قیمت کانکس کارگاهی دست دوم به نسبت یک کانکس جدید کاملا وابسته به مقدار سلامت و مدت زمان مصرف آن دارد و قیمت گذاری روی آن باید توسط کارشناس متخصص انجام شود.

ولی معمولا در حالتی که کانکس بالای ۹۰ درصد سالم باشد و بیش از ۲ سال از تولید آن سپرس نشده باشد حدود ۳۰ درصد هزینه پایین خواهد آمد.

 

کانکس کارگاهی چیست

هدف از کانکس کارگاهی چیست؟ در کارهای عمرانی غالبا به دو علت مصرف کانکس های پیش تولیدی رایج است. یکی به خاطر دور بودن پروژه از مکان زندگی نیروی کار نظیر پروژه های راه سازی یا سد سازی که بیرون از شهر هستند و دیگری در موقع ساخت و ساز تا پیشرفت پروژه نیاز به دفتر مهندسان و اتاق ناظر و همینطور اتاق های برای مستقر کردن و استراحت کارکنان است.

از طرفی تولید این کانکس ها با مواد اولیه بنایی مشکلات زیادی دارد که یکی از اصلی ترین آنها زمان زیاد برای تولید و از طرفی تخریب دوباره آن در موقع پایان پروژه است و در پیشرفت یک پروژه به ویژه در زمان تجهیز کارگاه وقت عامل اصلی مهمی است.

مسئله بعدی پرداخت هزینه های بیشتر برای تولید کانکس های موقت با روش بنایی است که در نهایت نه امکان جابجایی دارند، چون در موقع پیشرفت پروژه عمرانی احتمال دارد چندین مرتبه مجبور به جابجایی کانکس های اسکان موقت باشد و هم با این روش یک کانکس جدید برای مدیران پروژه تولید نمی شود. به همین دلیل از کانکس کارگاهی در اندازه های گوناگون برای کاربری های لازم در پروژه استفاده می کنند.

انواع کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی انواع مختلفی دارد که کاربری های آنها فرق می کند. یک کانکس نگهبانی یا سرویس بهداشتی هم می تواند در گروه کانکس کارگاهی قرار داده شود چون در یک پروژه به آنها هم نیاز است. ولی ما کاربری های مختلف مثل نگهبانی یا اداری را در قسمت های دیگر بررسی می کنیم.

پس مراد از کانکس کارگاهی کانکس هایی هستند که با در نظر گرفتن کارایی و به صرفه بودنشان در درجه اول قرار دارند و بیشتر دوام و ماندگاری و کم بودن هزینه ها مهم است تا زیبایی و طراحی خاص. مثلا در مدل کانکس فروشگاهی یا فست فود توجه به مسائل بهداشتی، زیبایی ظاهر، امنیت کانکس در زمان شب و نورپردازی اهمیت زیادی دارد ولی در کانکس کارگاهی برای کم کردن هزینه های اولیه تجهیز کارگاه قیمت کم و کارآمدی در درجه اول قرار دارد.

به همین دلیل این مدل کانکس ها به دو دسته اصلی بخش بندی می شوند که یکی کانکس کارگاهی سنگین مخصوص پروژه های دراز مدت با کیفیت زیاد است و می توان سالهای زیادی از آنها استفاده کرد و دیگری کانکس کارگاهی سبک که مخصوص کارگاه های کوتاه مدت است و در تولید آن کم بودن قیمت در وهله اول اهمیت دارد و در تولید آن از مواد اولیه سبک تر و با مقاومت و ضخامت کمتر استفاده می شود تا هزینه ها پایین بیاید.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *