بلاگ

کانکس‌های پانلی یا ساندویچ پانل

کانکس‌های پانلی یا ساندویچ پانل مدلی از کانکس‌ها هستند که جداره‌ها و سقف آنها از ساندویچ پانل ساخته می‌شود و به همین دلیل هم به این اسم خوانده می شوند.

اصلی‌ترین برتری این کانکس ها مقاومت زیاد آنها در مقابل اتلاف انرژی است و دلیل این مقاومت زیاد به استفاده از فوم فشرده پلی اورتان در دیواره های این نوع کانکس برمیگردد. این دلیل همچنین باعث شده تا این مدل کانکس مناسب‌ترین انتخاب برای استفاده در شرایط سخت آب و هوایی به خصوص در هوای بسیار گرم و یا سرد کوهستانی باشد.

 

 ساخت کانکس پانلی

کانکس‌های پانلی در اندازه های گوناگون به صورت پیش ساخته و آماده ساخته می شوند همچنین در کارخانه می توان با توجه به سفارش مشتری در اندازه‌های بزرگ و خصوصیات منحصر به فرد نیز طیف متنوعی از آنها را ساخت که تفریبا ۲۰ روز کاری از سفارش تا تحویل زمان می‌برد.

به همین دلیل برای صرفه جویی در زمان بهتر است از نمونه های متنوع پیش ساخته و آماده این کانکس ها که دارای اندازه های استاندارد برای حمل و نقل هستند استفاده کنید.

مشخصات فنی کانکس پانلی

مشخصات فنی و مصالح استفاده شده در کانکس پانلی ساخته شده عبارتند از :

  • شاسی از تیر آهن نمره ۱۶ و ۱۴ سنگین به صورت دورکلاف
  • اسکلت از پروفیل های آهنی سنگین به ضخامت ۲ میلیمتر
  • سقف و دیواره ها از نوع ساندویچ پانل به ضخامت ۴ سانتیمتر ( قابل ارتقاع تا ۱۰ سانتیمتر با توجه به سفارش)
  • عایق جداره ها از نوع پلی اورتان دانسیته ۴۰ بصورت فشرده تزریقی و دو طرف ورق بضخامت ۵۰% میلیمتر (گالوانیزه یا آلوزینگ به صورت انتخابی)
  • درب و پنجره ها از نوع UPVC دوجداره
  • کف از نوع تخته ( نئوپان یا MDF یا تخته هفت لایه واتر پروف بنا به سفارش) قابل جایگزینی با سرامیک به صورت اختصاصی
  • سیم کشی برق با سیم ۲.۵ ، سیم کشی تلفن ، کابل کولر اسپیلت ( همه سیستم برقکشی به صورت روکار با داکت های استاندارد و نصب کلید و پریز، روشنایی داخلی و چراغ تونلی بیرونی است)
  • اجرای کفپوش مشمع طلق دار با طرح پارکت جهت استفاده در کف
  • اجرای استری (ضد زنگ) و رنگ آلاکیدی بر روی قید های آهنی
  • دارای قلاب بر روی سقف برای بارگیری و حمل

انواع مدل های کانکس پانلی

به خاطر کیفیت و دوام بیشتر کانکس های پیش ساخته پانلی در مصارف گوناگون به کار می رود و با توجه به نوع استفاده از آنها ساختار و خصوصیات متفاوتی را می خواهد که این کار منجر به ایجاد نمونه های متنوعی از کانکس پانلی شده است. در ادامه اصلی ترین و پرمصرف ترین آنها را به اختصار توضیح می دهیم.

۱. کانکس های پانلی ساده

رایج ترین و پرکاربردترین مدل کانکس پانلی مکعب مستطیل های ساده است که غالبا سفید رنگ است. این نوع بیشتر به منظور کارگاه های عمرانی و پروژه های ساخت و ساز مناسب است. به همین خاطر غالبا این نوع از کانکس های ساندویچ پانلی در سایزهای استاندارد و به طور آماده ساخته می شود که حمل و نقل آنها راحت و امکان سازگاری با مصارف عمومی مانند دفتر مهندسان، غذاخوری کارکنان، اتاق اسکان کارگران و سایر مصارف شبیه به اینها را دارا باشند.

به صورت کلی کانکس پانلی ساده به طور سالنی ساخته شده و به جز سیستم برق کشی قابلیت های دیگری داخل آنها نصب نمی شود ولی در صورت سفارش می توان درون آنها آبدارخانه و پارتیشن های داخلی نیز کار کرد.

۲. کانکس پانلی دفتری

این نوع معمولا کانکس اداری است که برای مصارف دفتری یا نمایندگی سازمان ها و اداره ها در مجیط های باز کاربرد دارد. دفترهای اداری در پارکینگ های بزرگ جهت عوض کردن پلاک، کارشناسی بیمه، دفتر اداری مهندسان پروژه های عمرانی و جهادی نمونه های رایج مصرف این مدل کانکس پانلی است. غالبا نمونه های اداری استاندارد به طول ۶ تا ۱۲ متر و عرض ۲.۴ تا ۳ متر ساخته می شوند ولی این اندازه ها با مراعات نکته های مخصوص جابجایی تا اندازه ای بیشتر هم  می تواند ساخته و جابجا شود.

۳. کانکس پانلی صنعتی

کانکس پانلی تا اندازه زیادی در مقابل نفوذ گرد و غبار مقاوم است و این مزیت یکی از اصلی ترین موارد جهت نگهداری دستگاه ها و اجزای حساس مانند دستگاه های مخابراتی و تجهیزات صنعتی است. همینطور در حالتی که در پروژه های صنعتی احتیاج به مستقر کردن اپراتور های دائمی هم باشد پست های برق قوی یا پروژه های نیروگاهی به کار بردن کانکس پانلی صنعتی با قابلیت های مسکونی رایج است که در این حالت کانکس دارای قابلیت های فرعی مانند مخزن آب به مدت یک هفته، سرویس و استراحت گاه اپراتور ها است.

در مدل های صنعتی برخی مواقع جهت به وجود آوردن ایمنی در مقابل سقوط مصالح سنگین در پروژه های خطرناک و همینطور کمر کردن پرت انرژی، از دو سقف با فاصله تقریبی ۵۰ سانتیمتری استفاده می شود که سقف بالایی با شاسی کشی قوی تا حد زیادی در مقابل نیروهای سنگین احتمالی مقاوم است.

۴. کانکس پانلی مسکونی

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد ساندویچ پانل برای تولید و ایجاد کانکس پانلی مسکونی است که برخی مواقع با اسم ویلای پیش ساخته هم شهرت دارد. علت کاربرد آن هم کاملا روشن است چون غیر قابل نفوذ بودن سرما و گرما و همچنین وزن سبک ساندویچ پانل باعث شده تا این کانکس ها کاملا ضد زلزله بوده و مزیت هایی که در این مدل ساخت و ساز هست و به دلیل زمان اجرای خیلی سریع هم دلیل دیگری است برای استفاده از آنهاست. غالبا کانکس های پانلی ویلایی و مسکونی در ملک ساخته می شوند چون اندازه های بزرگ امکان حمل ندارند و یا می بایست به اجزای کوچکتری برای این کار قسمت شود.

مدل های مسکونی با توجه به اقامت خانوار با چند نفر طراحی و تولید می شوند که دارای اندازه ها و امکانات گوناگونی هستند و تعداد اتاق خواب ها و مساحت کل آنها را به راحتی می توان تغییر دارد. موارد کاربرد آنها هم در باغ های ویلایی، روی بام ها به حالت اضافه بنا، کانکس سرایداری و باغبانی و اقامتگاه های دائمی است.

۵. کانکس پانلی سیار

کاروان ها یا کانکس های ساندویچ پانل چرخدار هم مدل های سیار از کانکس پانلی هستند که یک یا دومحور چرخدار دارند و با متصل شدن آنها به یک ماشین که برخی اوقات ماشین های قوی و یا برخی مواقع در پروژه های عمرانی ماشین آلات سنگین است امکان جابجایی روی چرخ های خودش را دارد و به راحتی حرکت می کند. بیشترین مصرف این کانکس ها جهت پروژه های راه سازی، برداشت محصول زمین در مزارع بزرگ برای سکونت نیروی کار مزرعه و پست های سیار در پروژه های ساخت و تولید است.

از خصوصیات و تنوع مدلهای چرخدار هم مدل های دو و تک محور، فنر دار یا بدون کمک فنر، مجهز شده با مخزن آب، سرویس و آبدارخانه یا به صورت سالنی و بدون امکانات است.

۶. کانکس پانلی با اندازه های بزرگ

در مواقعی با کمک پانل، کانکس ها و کمپ های بزرگی تولید می شود که اصلی ترین مصرف آنها برای ایجاد دفترهای اداری بزرگ در سایت های ملی و عمرانی، بیمارستان صحرایی، مدارس در نواحی محروم، آزمایشگاه و پژوهشگاه در نواحی دشتی و کویری، مرکزهای درمانی حیوانات و پژوهشکده های زیست محیطی در نواحی طبیعی است.

کانکس های پانلی بزرگ در دو نوع (چند قلو یا کمپ های بزرگ نظیر سوله های پیش ساخته) طراحی و ساخته می شوند که با توجه به نوع مصرف و شرایط محل مستقر شدن، یکی از آنها انتخاب و پس از طراحی ساخته و استفاده می شود.در نواحی که امکان تردد سخت است هم پانل ها به ملک انتقال داده شده و در همانجا کانکس اجرا می شود.

۷. کانکس پانلی با اندازه های کوچک

برعکس مدل های قبلی کانکس پانلی با اندازه های کوچک هم مورد استفاده است و در مصارف متفاوتی مثل اتاقک نگهبانی، پست برق، پست مخابراتی به همراه دکل ها و ماهواره های فرستنده، اتاقک کنترل دستگاه ها و ماشین های صنعتی  است.

در برخی مدل های این نوع کانکس برای پیشگیری از نفوذ گرد و غبار یا تابش مستقیم خورشید به درون که در آن تجهیزات الکترونیکی حساسی نصب شده، کانکس پانلی کوچک بدون پنجره و جداره شیشه ای ساخته می شود و درهای آنها هم از نوع یخچالی و ساندویچ پانل است. در این نمونه ها غالبا از یک سیستم خنک کننده (کولر اسپیلت) هم جهت خنک کردن تجهیزات استفاده می شود.

انتقال و نصب کانکس پانلی

تقریبا همه مدل های کانکس های پانلی به جز مدل هایی که در ملک اجرا می شوند توسط جرثقیل بارگیری و با تریلی انتقال داده می شوند. در مدل هایی که اندازه ها بزرگ و کانکس دوقلو است، دو تریلی جداگانه یا برخی مواقع فقط برای حمل آن احتیاج است و بعد از حمل کانکس پانلی به ملک این اجزا به همدیگر وصل می گردند.

برای نصب شان در ملک کافی است سطحی صاف از قبل آماده شود و این سطح مثل یک سکو تقریبا ۲۰ الی ۵۰ سانتیمتر از تراز زمین بلندتر باشد. جهت ایمنی زیاد توصیه می شود بعد از مستقر کردن کانکس، به ویژه در اندازه های کوچک، شاسی کف آن توسط پیچ و مهره یا جوش از گوشه ها به کف ثابت شود.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *