بلاگ

انواع و قسمت‌های مختلف کانکس فانتزی

کانکس های فانتزی محصولات لوکسی هستند که نسل مدرن کانکس های پیش ساخته سنتی و با سبک معماری و شهرسازی مدرن سازگار و برای انواع کاربری ها توصیه می شوند.

 

انواع مدل های کانکس فانتزی

مدل های زیاد و متفاوتی از کانکس فانتزی با اندازه و کاربری های گوناگون ساخته میشود که رایج ترین و پرمصرف ترین آنها عبارتند از :

۱. کانکس فانتزی اداری

ادارات و کارخانجات برای توسعه محیط اداری یا دفتر کارمندان در کارهایی بیرون از محدوده سازمانی یا احداث دفتر فروش جدید اقدام به خرید کانکس اداری می کنند که در خیلی از موارد باید کانکس لوکسی را انتخاب کنند.

در اینگونه مواقع این سازمان ها به جای خرید کانکس های ساده اقدام به خرید کانکس فانتزی اداری با طرح و رنگ سفارشی می کنند که این مدل مخصوص آنها است.

خصوصیات مدل های فانتزی اداری در اندازه بزرگ آنها برای مستقر کردن نیروی کار و مشتریان و شامل اتاق بندی درونی برای اتاق کنفرانس و اتاق عمومی است.

کوچکترین اندازه این مدل کانکس ۴*۳ متر و بزرگترن آن ۱۲.۵*۳.۵ متر است. در حالت عادی این کانکس ها شامل سقف کاذب و نورپردازی با گچ برگ های اداری با پرده کرکره در محیطی درونی هستند و محل نصب  تلویزیون ال‌ای‌دی و کولر اسپیلت در طراحی درونی آنها کار گذاشته می شود.

۲. کانکس فانتزی برای خدمات اجتماعی

خدمات زیادی در محیط های شهری پدید آمده که نیاز به کیوسک در میان معابر دارد اما کاربری و زیبایی شکل کانکس به طوری که آسیبی به نمای شهری نزند، نقطه شروع طراحی و استفاده از کانکس فانتزی خدمات اجتماعی است.

اصلی ترین مصرف این کیوسک ها برای ایستگاه های سلامت، پارکینگ دوچرخه های عمومی، کیوسکهای مشاوره های اجتماعی و کیوسک های پلیس است.

از لحاظ اندازه نیز این کانکس ها احتمال دارد از یک کیوسک ۲ متر مربعی تا ۳۰ متر مربعی و با شکل و رنگ بندی مختلف ساخته شود.

۳. کانکس فانتزی خدمات بانکی

برای دسترس پذیر کردن دستگاه های خودپرداز از کانکس فانتزی خدمات بانکی استفاده می شود.

در این مدل کانکس تعداد دستگاه ها و فاصله آنها از هم، رنگ و شکل کانکس تغییرپذیر است و در برخی از مدل های کانکس فانتزی خدمات بانکی مشتری و دستگاه هر دو درون کانکس بوده و یک راهنمای خدمات بانکی در آن مستقر میشود و در برخی موارد صرفا دستگاه روی بدنه کانکس نصب شده و مشتریان از بیرون کانکس خدمات بانکی شان را دریافت می کنند.

۴. کانکس فانتزی فروشگاهی

اگر چه کانکس های فروشگاهی بیشتر با نام کیوسک مطبوعاتی در شهرها حضور داشته ولی با آنلاین شدن بسیاری از مطبوعات این کانکس ها به فروشگاه های کوچک درون شهری تبدیل شده که از لحاظ مدل خدمات و محصول مدل های گوناگونی از آنها مثل اغذیه و تنقلات فروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی ایجاد شده که نیاز به طرح، رنگ و ویژگی های مخصوص به خود هستند.

کانکس های فانتزی مخصوص فروشگاه با خصوصیات و ویژگی های گوناگونی مثل کرکره برقی، نمای کامپوزیتی و نورپردازی شبانه، مراعات نکته های بهداشتی و امنیتی در رنگ ها و طرح های منحصر به فردی ساخته می شود.

 ۵. کانکس فانتزی حراستی

کیوسک های کوچک حراستی مدلی دیگر از کانکس فانتزی است که برای نگهبانی به کار می رود. این کانکس های مدرن جایگزین اتاقک های فلزی ای شده در گذشته جلوی در کارخانه ها یا سر کوچه ها برای نگهبانی محله کار گذاشته می شد و با توجه به مدل مصرف، شکل ها و طرح های گوناگونی از آنها طراحی و ساخته میشود.

اصلی ترین خصوصیت مشترک در انواع کانکس فانتزی حراستی استفاده زیاد از دیواره های شیشه ای است که شخص می تواند تسلط کاملی به محدوده داشته باشد.

همینطور این کانکس ها از لحاظ اندازه و ویژگی ها به شکل منحصر به فرد قابل سفارش و تغییر هستند.

۶. کانکس با اشکال فانتزی

برخی کانکس ها برای کاربری ویژه ای طراحی می شوند که شکل و ظاهر آنها نشان دهنده مدل خدمات یا کالا است که در کانکس ارائه می شود.

این کار باعث میشود تا کانکس توجه عابران را به خود و مدل خدمات شان جلب کند و در نتیجه بهره وری بیشتر کانکس را داشته باشد.

بیشترین مصرف این مدل کانکس های فانتزی برای بوفه، فروشگاه های شهری و کانکس های خدماتی است که در محیط های بیرون از ساختمان نصب و به کار گرفته میشوند.

این کانکس ها غالبا به شکل پیش ساخته نیستند و برای هر کار نیاز به طراحی جدید براساس توقعات خریدار دارد چون تقاضای آن کم، هزینه های ساخت بالا و گوناگونی آنها چه از لحاظ اندازه و شکل و چه از لحاظ کیفیت مواد اولیه با هم فرق دارد.

به همین دلیل برای خرید این کانکس ها اول تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید و بعد سفارش طراحی خودتان را براساس نیاز و بودجه تان بدهید و بعد از سپری شدن مراحل ثبت نهایی سفارش براساس جدول زمانبندی کانکس فانتزی تان تحویل و به ملک تان انتقال داده خواهد شد.

مزیت های کانکس فانتزی

اول از همه استفاده از کانکس فانتزی به خاطر تغییرات زیادی که در شکل شهر ها و ساختمان ها پدید آمده ضروری است و دیگر نمی توان با کیوسک های آهنی و ساده کار خود را راه انداخت.

طراحی کانکس با خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد امری ضروری است. به غیر از این احتمال دارد نصب کانکس مورد نظر از لحاظ ظاهری هیچ گونه سازگاری با محیط اطراف تان نداشته باشد و مثل پازلی حل نشده در محیط به نظر برسد که همین مورد باعث میشود تا هدف استفاده از انواع کانکس روشن نباشد و انتظاری از آن می رود را نداشته باشد. بطور مختصر مزیت های کانکس فانتزی به قرار زیر است:

۱. کارآمدی و بهره وری زیاد به خاطر منحصر به فرد بودنش

۲. ویژگی های سفارشی مثل کانتر فروش، سیستم نوبت دهی

۳.  داشتن کاربری ساده و امنیت بالا به خاطر دارا بودن کرکره های برقی

۴. زیبایی و گوناگونی رنگ

۵. شکل ها و طراحی های منحصر به فرد

۶. دوام و استقامت کانکس به خاطر استفاده از مواد اولیه مقاوم

۷. امکان تعمیر و نگهداری ساده و کم هزینه

۸. امکان جابه جایی و نصب آسان

عیب های کانکس فانتزی

این کانکس ها عیب هایی نیز دارند که لازمه استفاده درست از آنها نیاز به استفاده از مواد اولیه باکیفیت است که این مورد قیمت آنها را بالا می برد و باعث افزایش قیمت کانکس فانتزی میشود.

با افزایش قیمت خرید و فروش کانکس نیز سخت تر می شود چون این کانکس ها برای کاربری های منحصر به فرد ساخته می شود و یافتن کانکس دست دوم هم کمی دشوار است و همچنین پیدا کردن مشتری برای کانکس کار کرده هم سخت می شود.

نحوه سفارش و خرید کانکس فانتزی

مراحل ساخت و تحویل کانکس فانتزی به شرح زیر است.

۱. ثبت درخواست و نیاز های کانکس که باید لحاظ شود

۲. طراحی کانکس (شبیه سازی)

۳.تحلیل طرح و اعمال اصلاحات برای رسیدن به طرح نهایی

۴. آغاز به ساخت کانکس

۵. تحویل و بارگیری

مراحل ساخت یک عدد کانکس فانتزی در شرایط معمولی و با توجه به اندازه و ویژگی های کانکس احتمال دارد بین یک تا سه هفته طول بکشد که اگر تعداد کانکس ها زیاد باشد به خاطر سری شدن ساخت زمان و هزینه ها هم تقسیم خواهد شد.

قیمت کانکس فانتزی

قیمت کانکس فانتزی با توجه به اندازه، خصوصیات و ویژگی های آن مشخص میشود و تغییر هر یک از این موارد می تواند قیمت کانکس را تغییر دهد.

غالبا قیمت نهایی طی یک پیش فاکتور بعد از ثبت درخواست و نیاز ها و خصوصیات کانکس، اعلام می شود که قیمت، زمان ساخت و مشخصات فنی مواد اولیه و سایر جزئیات کانکس در آن درج میشود.

ویژگی های قابل تغییر در کانکس فانتزی

با توجه به سفارش تان می توانید همه ویژگی ها، شکل، رنگ و اندازه و همینطور مدل مواد اولیه کانکس فانتزی را تغییر دهید و کانکسی دلخواه انتخاب کنید.

سایر جزئیات مثل تعداد کرکره، اندازه شیشه ها و محل استقرار آن، مدل درب (کشویی، برقی، معمولی) و جهت باز شدن آن، مدل سیستم نورپردازی، جنس مواد اولیه کف (تخته با کفپوش یا سرامیک)، قسمت های فرعی مثل دارا بودن ویژگی های داخلی (سرویس بهداشتی، آبدارخانه، انباری) یا جداکننده و اتاق های داخلی، مدل و ضخامت عایق بندی دیواره ها، نصب قفسه و طبقه در صورت نیاز و هر تغییری در این مدل کانکس قابل اجرا است.

البته این تغییرات در مرحله طراحی و پیش ساخته به آسانی و بدون هزینه است و توصیه می شود  اول مشورت مشاوران ما استفاده کنید چون که برخی تغییرات بعد از ساخت کانکس فانتزی هر چند غیر ممکن نیست، ولی دشوار و نیازمند زمان، هزینه های دوباره است.

تغیر کاربری در کانکس فانتزی

تغییر کاربری در برخی از مدل های کانکس فانتزی آسان است و با تغییر دکور و برخی ریزه کاری ها به راحتی این کار میسر است.

مثلا یک کانکس فانتزی با هدف اداری به آسانی می تواند با اندکی تغییرات برای هدف دفتر فروش املاک یا حتی اتاق کنفرانس و جلسات مورد استفاده شود و یا در مدل های تجاری می تواند به فست فود استفاده شود ولی همیشه اینطوری نیست و در برخی مواقع به علل خاص مثل نبود محیط یا دارا نبودن خصوصیات مورد نیاز امکان تغییر کاربری کانکس فانتزی نیست و یا نیازمند تغییرات کلی است.

مثلا یک کانکس فانتزی حراستی که بدنه اش شیشه ای است به سختی کانکس فروشگاهی تغییر می کند چون محیطی برای قفسه بندی و یا کرکره برای امنیت شبانه ندارد و باید بالعکس عمل کرد.

تعمیر و بازسازی کانکس فانتزی

اگر کانکس فانتزی دچار آسیب یا فرسودگی شد به ساده ترین روش و با کمترین هزینه قابل تعمیر است و هیچ محدودیتی از این لحاظ نیست چون در مرحله طراحی کانکس این موارد لحاظ شده و اگر کانکس در دوره گارانتی باشد تعمیرات آن هزینه ای برای شما ندارد.

امنیت کانکس فانتزی

در مدل های فروشگاهی و مدل های خدمات بانکی امنیت مهمترین چیز است و برای افزایش امنیت راه های زیادی مثل ساخت اسکلت کانکس فانتزی به شکلی نفود ناپذیر (استفاده از صفحه های فولادی زیر پوشش بیرونی) و یا استفاده از حفاظ و کرکره های برقی برای دیواره های شیشه ای وجود دارد.  استفاده از حفاظ آکاردئونی هم روش دیگری برای پوشش بخش های شیشه ای در کانکس فانتزی است.

انتخاب مواد اولیه کانکس فانتزی

کانکس های فانتزی به خاطر ظرافت های ویژه ای که در آنها هست غالبا از مواد اولیه متفاوتی در مقایسه با کانکس های معمولی ساخته می شوند.

هرچند این مواد اولیه با کیفیت باعث بالا رفتن قیمت کانکس فانتزی می شود ولی در این مدل کانکس اولویت اول زیبایی دیداری و در نوبت دوم هزینه است و نباید ظرافت و زیبایی کار فدای هزینه شود.

البته هزینه تمام شده در نظر گرفته می شود و یک بازه بودجه برای آن لحاظ می شود ولی در حالت عادی این بازه هزینه در مقایسه با کانکس های معمولی کمی بیشتر است، چون که ساخت کانکس فانتزی سخت تر است.

به همین دلیل طراحان راحت تر می توانند کار کنند و سراغ مواد اولیه با کیفیت برای ساخت کانکس بروند. مواردی از مواد اولیه قسمت های مختلف کانکس فانتزی را در ادامه می خوانید.

سقف: سقف این مدل غالبا از بیرون با ورق فولادی مقاوم شده در مقابل فرسودگی با پوشش های آستری اپوکسی یا روش گالوانیزه کردن پوشانیده و برای پیشگیری از صدای بارش باران روی آن بطور کامل با یک لایه ایزوگام پوشانده می شود که این کار برای پیشگیری از نفوذ گرمای خورشید هم خوب است.

از درون هم بعد از عایق بندی با یکی از مواد اولیه کچ برگ، دیوار پوش pvc و یا گچ برگ های شبکه ای تزئین میشود که انتخاب آن به نظر طراح و خریدار وابسته است.

دیوارها: برای دیواره های بیرونی کانکس فانتزی غالبا از مواد اولیه ای که شامل مقاومت نسبی و زیبایی ظاهری باشد استفاده می شود که معمولا ورق های آهنی، کامپوزیتی آلومینیومی یا چوب های دکوراتیو است.

انتخاب مواد اولیه بدنه بیرونی یکی از اصلی ترین قسمت انتخاب مواد اولیه کانکس فانتزی است چون این مواد اولیه باید هم زیبا، ظریف و هم مقاوم باشند. از درون هم دیواره ها بعد از عایق بندی با کچ برگ و کاغذ دیواری یا دیوار پوش های طرح دار دکوراتیو تزئین میشود.

این مورد هم مثل مواد اولیه سقف کاملا به نظر طراح کانکس و کاربری و نظر شخصی خریدار کانکس وابسته است.

کف سازی: در کانکس های فانتزی دو مدل کف سازی هست. اول با تخته و کفپوش طرح دار قابل شستشو و دوم اجرای سرامیک با ملات ماسه سیمان بر روی ورق های عرشه فولادی است.

مدل اول برای کانکس هایی که نیاز به جابجایی های دوباره دارند خوب است چون تخته در کف کانکس فانتزی وزن کانکس را کم می کند و جابه جایی راحت تر می شود، ولی در مواردی که کانکس به شکل همیشگی در یک مکان قرار دارد سرامیک به خاطر دارا نبودن هیچ لرزه ای در موقع جابه جایی و مقاومت زیاد در مقابل تغییرات آب و هوا و رطوبت انتخاب خوبی است.

سازه: برای ساخت اسکلت بندی اصلی کانکس فانتزی غالبا از آهن آلات سنگین با مقاطع مختلف استفاده میشود که توسط قوس الکتریکی به هم وصل میشوند.

این مقاطع، فاصله ستون ها و قیدهای فرعی باید توسط مهندس کانکس مشخص شود اما در حالت عادی شاسی ها در بسیاری مواقع از تیر آهن نمره ۱۶ ساخته می شود.

بعد از پایان یافتن ساخت سازه کانکس فانتزی برای مقاوم سازی در مقابل فرسایش و رطوبت با پوشش آستری اپوکسی و ضد زنگ پوشانیده می شود و آماده نصب جزئیات نازک کاری میشود.

سیستم برقکشی: برای روشنایی های بیرونی و درونی این مدل کانکس غالبا از چراغ های روشنایی کم مصرف با بازده بالا استفاده میشود و سیم کشی هم می تواند به شکل روکار با استفاده از داکت باشد که در این حالت تغییرات و تعمیرات راحت تر است و یا به شکل تووکار است تا داکت ها و مسیر عبور سیم ها باعث آسیب به زیبایی درونی کانکس فانتزی نشود.

بعد از سیم کشی برق و تلفن (و در صورت نیاز کابل شبکه) کلید و پریزها در مکان های معین شده در نقشه نصب و آماده میشود.

تاسیسات: غالبا در کانکس فانتزی سرویس بهداشتی وجود ندارد، تاسیسات کانکس هم در حد  آبدارخانه دارای به سینک و آبچکان است که این مورد در حد گزینه است و در برخی کانکس ها، اصلا کار نمیشود.

کلا لوله کشی ها با لوله های پلیمری و کابینت ها از مدل ام دی اف با سینک و آبچکان از مدل استیل و در صورت نیاز گاز صفحه ای (از مدل اجاق برقی یا گازی) با هود درون آن نصب میشود.

دیگر بخش های تاسیساتی مثل کولر اسپیلت یا دوربین های مداربسته بعد از جابه جایی به ملک در کانکس نصب میشود.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *