بلاگ

انواع کانکس چرخدار و فرق آن با کاروان

کانکس چرخدار یکی از کانکس ها است که در دو مدل کاروان و کانکس ساخته میشود. این مدل کانکس کاربری های گوناکونی دارد که از اصلی ترین آنها کانکس آشپزخانه سیار، پلیس راه، فروشگاه سیار، کاروان های توریستی، کانکس فست فود سیار و کیوسک های خدمات شهری است.

این کانکس های سیار غالبا دو محور و مدل تک محور هستند و طوری ساخته شده اند که به وسیله یک ماشین معمولی یمتوان آنها را از مکانی به مکان دیگر برد. اتصال این کانکس به ماشین توسط یک مالبند صورت می گیرد که در بخش پهنای آن برای این کار نصب شده است.

محور جلویی امکان فرمان پذیری دارد و هنگام گردش ماشین در سر پیچ ها این محور به چرخش در می آید.

 

انواع کانکس چرخدار

درباره انواع مختلف این مدل کانکس و اینکه انواع زیاد آن به چه دردی می خورد باید به انواع کاربرد های یک کانکس چرخ دار توجه کنیم.

این کانکس های قابل حمل در شاخه های مختلفی کاربرد دارد و هر کانکس باید براساس مدل مورد نظر طراحی و ساخته شود تا پاسخگوی همه خواسته های مصرف کننده باشد، به همین دلیل مدل های مختلفی از آن ساخته میشود که در ادامه به آنها آشنا میشویم.

کانکس چرخدار کارگاهی

در بعضی از کارگاه های عمرانی به ویژه در راه سازی و ریل سازی همین که کارگاه و کانکس های نیروی انسانی به جاییی دیگر منتقل می شوند نیاز به کانکس هایی است که برای این شرایط مناسب باشند.

برای همین موارد غالبا برای آسانی کار از کانکس چرخدار کارگری استفاده می کنند. این کانکس شبیه یک کیوسک معمولی است با این فرق که بر روی یک شاسی چرخدار گذاشته شده است و توسط یک مالبند که در جلوی آن نصب شده عمل انتقال را انجام می دهد.

قابلیت های داخلی و اندازه هم مثل کانکس های ثابت است با این فرق که اندازه ۶.۲۴ آن زیادترین کارآیی را دارد و از اندازه های بزرگ تر خیلی کم استفاده می شود.

کانکس چرخدار پلیس

پلیس راهور و اداره رهداری در خیلی از زمانها به ویژه در روزهای پر سفر مثل عید نوروز به منظور کنترل ترافیک جاده ها و تامین امنیت سفر نیاز به محل هایی دارند که بتوانند در آنجا مستقر شوند و در صورت نیاز بتوانند جابه جا کنند.

به همین دلیل کانکس چرخدار پلیس برای این مواقع جوابگوست که از لحاظ نما با مدل کارگاهی اندکی فرق دارد و غالبا دارای شکل و رنگ سازمانی یکسانی است تا نشان دهنده فعالیت آن صنف کاری باشد.

کانکس چرخدار فست فود

درباره این مدل از کانکس می توان گفت که همه قابلیت ها و شرایط آن بررسی شده  و اصلی ترین فرق این کانکس با سایر کیوسک های چرخدار در دقت به مسائل بهداشتی است که با تغییر در مدل مواد اولیه جداره های داخلی که هم تغییر می کند البته رایج ترین آنها استیل ضد خش است.

بازشوها هم به منظور تحویل کانکس به مشتریان با کانتر فروش در آن نصب شده است. غالبا جنس بدنه آنها هم از مدل ساندویچ پانل است.

 

کانکس چرخدار ساندویچ پانل

اگر در نواحی سرد و گرم می خواهید از کانکس استفاده کنید بهترین را استفاده از کانکس چرخدار ساندویچ پانل است.

چون بدنه و سقف این کانکس شبیه یک یخچال است و دمای محیط داخل را به خوبی نگه می دارد. این کانکس از مواد پیش ساخته تولید می شود که درون دیواره های آن عایق پلی یورتان نصب شده است و قطر جداره ها از ۴ تا ۱۲ سانتیمتر است.

 

کانکس چرخدار توریستی

برای مسافرت و سفر با خانواده یا تور بهترین انتخاب کانکس چرخدار توریستی است. این کانکس ها برای ماندن در شب در طبیعت هم جوابگو است و در مقابل بارندگی و یا حیوانات و جانوران محافظ خوبی است.

اندازه و امکانات داخلی آنها براساس درخواست خریدار قابل تغییر است و احتمال دارد یک سالن خالی و یا یک کانکس مجهز به آشپزخانه و سرویس باشد.

 

سایر کاربری های کانکس چرخدار

اگر برای کتاب فروشی ها و یا خدمات اجتماعی کانکس های موقت یا دائمی می خواهید می توانید از کانکس چرخدار استفاده کنید.

در این استفاده از کانکس چرخدار احتمال دارد مدت کاربری چند منظوره باشد تا مراسمات خود را با شکوه بیشتری اجرا کنید. کانکس برف روبی، روز درختکاری، مشاوره های پزشکی، کیوسک سیار اهدای خون از نمونه های کاربری این کانکس ها است.

 

فرق کانکس چرخدار و کاروان

در حالت کلی کانکس پیش ساخته ای که بر روی چرخ است کانکس چرخدار نامیده می شود، مدل این کانکس تفاوتی ندارد. کانکس چرخدار همه نمونه ها را در برمی گیرد ولی کاروان یک کانکس چرخدار است که برای کاربری مخصوصی آماده و طراحی می شود.

خیلی از کاربردهای کاروان برای موارد توریستی و یا بین جاده ای مثل ایستگاه های پلیس راه و در بعضی مواقع برای مصارف مسکونی است که اتاق خواب و سرویس نیز دارند، کاروان های امدادی هم جزو کاروان ها است.

مدل کاربری دیگری هم هست که این روزها زیاد دیده می شود و آن آشپز خانه های سیار یا کاروان فست فود سیار یا کانکس کافی شاپ است.

 

سوالات متداول درباره کانکس چرخدار

آیا شاسی این کانکس ها فنر دارد تا موقع انتقال ضربه مستقیم به اتاقک وارد نشود ؟

بله. همه کانکس های چرخدار محورهای فنردار دارند و هماهنگ با وزن کانکس طراحی می شوند. این کار منجر میشود تا هنگام جابه جایی امکانات و ابزارهای درون کانکس صدمه نبینند. همینطور از انتقال ضربه به ماشین کشنده نیز پیشگیری می شود.

چه چرخ یا تایری برای این کانکس ها استفاده می شود؟

با توجه به مدل کاربری کانکس می توان انواع چرخ ها را استفاده کرد که این کار منوط به محورها، فاصله ها و محل عملکرد فنر ها با مدل چرخ هماهنگ باشد.

ولی در حالت عادی برای کانکس هایی بار دارند از چرخ های محکم و برای کانکس های فانتزی از چرخ ماشین های سواری مثل پژو استفاده می کنند.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *