بلاگ

کانکس اداری، انواع و ویژگی‌ها

کانکس اداری مدلی از ساختمان‌های پیش ساخته است که می‌توان از آنها به منظور دفتر کار یک تیم اداری (فرقی ندارد دولتی یا خصوصی)، همچنین برای اتاق مهندسان، مدیران اجرایی پروژه‌ها و مشاوران استفاده کرد.

این ساختمان‌های پیش ساخته دارای نقشه‌های گوناگونی هستند که هر اداره یا سازمان با توجه به نیازهایش از کانکس اداری و افرادی که در آنها مشغول به کار خواهند شد و با توجه به خدمات و کارهایی که در آنها ارائه خواهد شد، کانکس مورد نظر خود را انتخاب می‌کند. کاربری هر یک از کانکس‌های انتخاب شده با سایر کانکس‌ها متفاوت خواهد بود. یکی دیگر از مواردی که در انتخاب کانکس مناسب موثر است مکان استفاده و محل نصب است.

مثلا اگر می‌خواهید کانکسی روی بام جایگذاری کند که در حکم طبقه دوم ساختمان باشد، یا نه می‌خواهید کانکسی را در محوطه بگذارید، در هر کدام مدل کانکس‌ها و ویژگی‌های آنها متفاوت خواهد بود. پس قبل از اینکه اقدام به تهیه کانکس کنید اول از همه نیازهای خودتان از کانکس و اندازه‌ها و محل استقرار کانکس را مشخص کنید. سپس به دنبال کانکس خود در بین کانکس‌های تولید شده بگردید. اگر هم کانکسی را مطابق سلیقه خودتان نتوانستید پیدا کنید می‌توانید آن را سفارش بدهید تا با ویژگی‌های مد نظرتان ساخته و طراحی شود.

 

انواع کانکس اداری

کانکس‌های اداری دارای کاربری‌های مختلفی هستند. با توجه به این کاربری‌ها خصوصیات خاصی نیز در آنها جاسازی و طراحی می ‎‌شود. مثلا اگر یک دفتر فروش یا محلی برای تشکیل جلسات شرکت و اداره‌تان و پذیرایی از مهمانان می‌خواهید کانکس شما شکل و طراحی متفاوتی خواهد داشت با کانکسی که صرفا در یک کارگاه ساختمانی نصب می‌شود و در آن امورات کارگاه اداره می‌شود. پس بهتر است اول نیازها و نوع استفاده‌تان از کانکس را مشخص کنید. اما در حالت کلی می‌توان دو نوع کانکس اداری را نام برد که در ادامه خصوصیات و المان های آنها را معرفی می‌کنیم.

کانکس اداری لوکس: از این کانکس در دفترهای مدیریتی و اتاق های انتظار و ملاقات استفاده می‌شود. برای برگزاری جلسه‌های مهم و حتی نمایشگاه‌های خاص نیز کاربرد دارد. این نوع کانکس‌ها شکل و شمایلی زیبا دارند و به همین دلیل به آنها کانکس اداری لوکس می‌گویند. این کانکس‌ها از مواد و مصالح لوکسی در ظاهر و فضای داخلی ساخته می‌شوند که به آنها محیطی شیک و زیبا می‌دهد. این موارد بر قیمت آنها هم تاثیر می‌گذارد و این نوع کانکس‌ها نسبت به مدل ساده کمی گران‌تر هستند.

کانکس اداری ساده: این نوع کانکس‌ها ظاهری ساده و فضای داخلی معمولی دارند و در آنها برخلاف کانکس‌های لوکس، به صرفه و اقتصادی بودن حرف اول را می‌زند. با توجه به نیازی که از این نوع کانکس ها انتظار می رود، آنها را از ساندویچ پانل، کانکس کارگاهی، سایدینگ دو طبقه، پلان باز با پارتیشن‌های جدا شده و یا هر چیزی که مورد نیاز استفاده کننده باشد می‌سازند. در کل در ساخت این کانکس‌ها محدودیتی نیست.

فضای داخلی کانکس اداری

محیط داخلی کانکس اداری طوری طراحی و ساخته می‌شود که همه افرادی که در آن مستقر هستند به راحتی کارهای خود را انجام بدهند و در عین نزدیکی به یکدیگر محیطی مجزا از هم داشته باشند. میزان روشنایی و نور داخلی این فضاها نیز با کمک چراغ ها تنظیم می‌شود تا روشنایی مطلوبی برای فعالیت در آن وجود داشته باشد.

 

ویژگی‌های کانکس اداری

کانکس اداری ویژگی‌ها و خصوصیات مخصوص به خودش را دارد و این ویژگی ها باعث می‌شود تا از بقیه کانکس‌ها متفاوت باشد. از اصلی‌ترین ویژگی‌های این کانکس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

در ورودی آنها دارای اندازه‌هایی است که امکان جابجایی میز و صندلی های اداری و همچنین تردد افراد مستقر در آن به راحتی انجام شود. محل این در نیز جایی تعبیه می‌شود که فضای مناسب و راحتری را برای رفت و آمد داشته باشد. بهتر است از درهای ضد سرقت یا کشویی با شیشه‌های سکوریت برای این درها استفاده شود.

کف کانکس نیز محکم و صاف است و برای تردد افراد مناسب بوده و لرزه ای ایجاد نمی‌کند. بهتر است برای پیگشیری از این مورد شاسی کف به صورت دور کلاف از تیرآهن شماره ۱۶ ساخته شود و همینطور تیرآهن هایی از بین شاسی به کلاف دور اتصال پیدا کند تا جلوی لرزه وسط کف کانکس گرفته شود.

در حالت ایده آل بهتر است کف کانکس اداری از تخته ضد آب با کفپوش پارکت‌دار یا سرامیک ملات ماسه سیمان کار شود تا هم تمیز و هم شستن آن راحت باشد. با این مصالح هنگام تردد نیز کف دچار فرسودگی نمی‌شود.

ارتفاع دیواره‌های کانکس که از کف تا زیر سقف را شامل می‌شود در صورتی که با سقف شیبدار ساخته شود حداقل ۲.۲ متر و حداگثر ۲.۷ متر ارتفاع دارد. اما اگر سقف صاف یا سقف کاذب باشد بهتر است ارتفاع در بین ۲.۵ تا ۲.۶۵ متر کار شود.

اندازه‌ها و جای پنجره‌ها نیز که وظیفه روشنایی و نوردهی فضای داخلی را دارند بهتر است کنار میز و تجهیزات اداری ساخته شود تا هم باز و بسته کردن آنها راحت باشد و هم نور کافی به محل کار کارکنان بتابد و همچنین هوای داخل کانکس به راحتی عوض شود. بهتر است از پنجره‌های دو جداره استفاده کنید تا هم انرژی تلف نشود و هم جلوی گرد و غبار به داخل کانکس گرفته شود.

سایر فضاهای کانکس که کارکردی فرعی دارند مثل آبدارخانه، سرویس بهداشتی، اتاق تکثیر و کپی، صندوق و بقیه فضاهای مورد نیاز در محیط اداری را نیز می‌توان در کانکس اداری طراحی و ساخت. هر یک از این موارد وابسته به نیاز خریدار و نوع کاربری آن است.

 

اندازه کانکس اداری

کانکس اداری اندازه خاصی ندارد و ساخت هر اندازه ای ممکن است. در صورتی که نیاز شما ساخت کانکسی بیشتر از اندازه استاندارد حمل جاده‌ای است می‌توان کانکس را در دو یا چند قالب جداگانه ساخت و بعد در محل آنها را به یکدیگر اتصال داد. راه دیگر برای ساخت کانکس‌های در حد استاندارد و با حمل جاده‌ای، ساخت آنها در محل است.

اما معمولا اندازه استاندارد کانکس اداری ۱۲در ۲.۴ بدون محدودیت حمل و حداکثر تا ۱۲ در ۳.۵ متر با مجوز حمل بار ترافیکی است. البته باز به نیاز و خواسته خریدار بستگی دارد در بیشتر موارد اندازه ۶ در ۳ جوابگو است و لازم نیست اندازه‌ها بیشتر باشد.

 

قیمت کانکس اداری

انواع کانکس‌های اداری و متنوع بودن مصالح آنها باعث شده تا قیمت تمام شده این نوع کانکس‌ها متغیر باشد. برای تعیین قیمت دقیق باید نوع کانکس، اندازه‌ها و امکانات و شرایط ساخت مشخص شود. همچنین مشخصات فنی کانکس‌ها نیز در قیمت‌گذاری مهم است. به همین دلیل نمی‌توان قیمت کلی بر پایه مترمربع یا هر دستگاه تعیین کرد.

 

قیمت کانکس اداری دست دوم

ممکن است مشخصات فنی کانکس برای شما خیلی مهم نباشد. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم برای کاهش هزینه‌ها، کانکس اداری دست دوم را انتخاب کنید. این کانکس‌ها به صرفه و اقتصادی هستند.

البته باید در هنگام خرید دقت کنید چون بعضی از این کانکس ها بعد از خرید نیاز به تعمیرات و بازسازی دارند، کانکسی را انتخاب کنید که نیاز به تعمیر کمتری داشه باشد. این نوع کانکس‌ها بیشتر برای مصارف موقتی مثل کارگاه های ساختمانی مناسب هستند، ولی برای دفترهای اداری شرکتی یا سازمانی اصلا توصیه نمی‌شود.

 

خرید کانکس اداری

ابتدا نیاز و نوع کانکس را مشخص کنید بعد اقدام به خرید کانکس اداری کنید. برای خرید می‌توانید از کانکس‌های تیپ نیز استفاده کنید. اگر طرح خاصی برای کانکس در نظر دارید می‌توانید آن را سفارش بدهید.

کانکس‌های تیپ و آماده بعد از خرید به محل مورد نظر شما انتقال داده می‌شود ولی برای دریافت کانکس‌های سفارشی اداری باید مدتی صبر کنید تا مطابق با خواسته شما طراحی و ساخته شود. کانکس سفارشی با توجه به شرایط و نوع سفارش قیمت بالاتر و متفاوتی خواهد داشت.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *